Bycie chorym, nawet gdy przebywa się w domu i spędza cały dzień w łóżku, nie jest zabawne. Połączenie bólu ciała, gorączki, dreszczy i zatkanego nosa może wystarczyć, aby każdy był nieszczęśliwy. Poniższe domowe metody pozwalają szybkie pozbycie się przeziębienia.
Istnieje wiele domowych środków zaradczych, które mogą złagodzić objawy i przywrócić normalność. Jeśli po kilku tygodniach nadal czujemy się chorzy, warto umówić się na wizytę u lekarza. Jeśli mamy problemy z oddychaniem, czujemy się słabo lub doświadczamy innych poważnych objawów, trzeba szybko reagować.
5 domowych sposobów na przeziębienie
Korzyści zdrowotne korzenia imbiru były reklamowane od wieków, ale teraz mamy naukowe dowody na jego właściwości lecznicze. Kilka plasterków surowego korzenia imbiru we wrzącej wodzie może pomóc złagodzić kaszel lub ból gardła. Badania sugerują, że może również zapobiegać mdłościom, które tak często towarzyszą grypie.
Miód ma różnorodne właściwości antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe. Picie miodu w herbacie z cytryną może złagodzić ból gardła. Badania sugerują, że miód jest również skutecznym środkiem tłumiącym kaszel. W jednym z badań naukowcy odkryli, że podawanie dzieciom 10 gramów miodu przed snem zmniejsza nasilenie objawów kaszlu. Podobno dzieci spały spokojniej, co również pomaga zmniejszyć objawy przeziębienia.
Czosnek zawiera związek allicyny, który może mieć właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Dodanie suplementu czosnkowego do diety może zmniejszyć nasilenie objawów przeziębienia. Według niektórych badań może to nawet pomóc w uniknięciu zachorowania.
Witamina C odgrywa ważną rolę w organizmie i ma wiele korzyści zdrowotnych. Wraz z limonkami, pomarańczami, grejpfrutami, zielonymi liśćmi i innymi owocami i warzywami, cytryny są dobrym źródłem witaminy C. Dodanie świeżego soku z cytryny do gorącej herbaty z miodem może zmniejszyć flegmę, gdy jesteś chory. Pomocne może być również picie gorącej lub zimnej lemoniady.
Probiotyki to „przyjazne” bakterie i drożdże, które znajdują się w organizmie, niektórych pokarmach i suplementach. Mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych jelit i układu odpornościowego, a badania wskazują, że probiotyki mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na infekcję górnych dróg oddechowych