Chokery – czym są oraz jak je nosić?

Spośród wielu rodzajów biżuterii coraz częściej można spotkać się z chokerami, które zdobią szyje wielu kobiet. To modny gadżet, który znany był kobietom w latach 90. ubiegłego wieku. Teraz również cieszą się ogromną popularnością, a cała masa różnorodnych wzorów i kolorów sprawia, że Panie często nie wiedzą, na co się zdecydować. Czym dokładnie są chokery oraz jakie je nosić? Przeczytasz poniżej.

Czym jest choker?

Choker to forma naszyjnika, który noszony jest przy samej szyi, przypominając w ten sposób obrożę. Nazwa tej biżuterii pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza ucisk w gardle, duszenie czy krztuszenie się. Jak widać, nawiązuje bezpośrednio do sposobu jej noszenia. Klasyczne chokery wykonane są ze wstążki, jednak pojawiają się również inne, np. wykonane z pereł, łańcuszków czy obręczy. Mnogość wzorów sprawia, że każda kobieta może znaleźć idealny choker dla siebie, dobierając go do stylizacji eleganckiej, sportowej, rockowej czy cashual.

Jak można nosić chokery?

Ogromny wybór chokerów sprawia, że każda kobieta może wybrać idealną biżuterię do swojej stylizacji. Delikatne rzemyki, tasiemki, czy grubsze chokery z ćwiekami świetnie łączą się z różnorodnymi rodzajami ubrań. Wspomniane rzemyki idealnie łączą się ze stylizacjami w stylu cashual. Z powodzeniem można założyć je do jeansów i zwykłej sportowej koszulki. Z kolei satynowe tasiemki idealnie łączą się z eleganckimi koszulami i bluzkami. Można połączyć je również z sukienką midi czy mini, a także z długą sukienką w eleganckim stylu. Warto jest aby sukienka czy bluzka posiadała głęboki dekolt, dzięki temu choker będzie wyglądał naprawdę efektownie. Posiadając w swojej kolekcji choker w formie łańcuszka czy z perłami możemy zakładać go do wyjątkowo eleganckich stylizacji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć go z jeansami i koszulą, jednak świetnie wyglądają z sukniami wieczorowymi.

Chokery to bez wątpienia, jeden z najpopularniejszych dodatków wśród kobiet i nastolatek. Idealnie pasuje do wielu stylizacji, dodaje elegancji lub charakteru, dlatego warto nosić go nawet do stylizacji cashual. Dzięki temu można wyglądać naprawdę efektownie. Co istotne, historia tego dodatku sięga 1798 roku, kiedy to kobiety wiązały sobie czerwone tasiemki na szyi, w celu upamiętnienia bliskich, którzy zginęli podczas Rewolucji Francuskiej. Jednak w XIX wieku chokery stały się symbolem prostytutek. Dziś jest to dodatek, bez którego wiele stylizacji nie będzie wyglądać tak samo wyjątkowo.