Skuteczne odkwaszanie organizmu – jak tego dokonać?

Odkwaszanie organizmu nie jest żadną innowacyjną, modną dietą, jednak stosuje się je coraz częściej. Pomaga w przywróceniu organizmowi prawidłowego funkcjonowania. Jak jednak rozpoznać, że nasz organizm jest zakwaszony? Co robić, aby skutecznie go odkwasić?

Czym jest zakwaszenie organizmu?

O zakwaszeniu organizmu możemy mówić, gdy zaburzona zostaje równowaga kwasowo-zasadowa. Jest to jeden z najważniejszych mechanizmów, który regulują pracę naszego organizmu. Dzięki temu możliwa jest prawidłowy przebieg procesów życiowych i zachowanie zdrowia. Zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej, szczególnie te przewlekłe może doprowadzić do powstania różnych schorzeń. Problem ten dotyczy osób w niemal każdym wieku. Do zakwaszenia organizmu może dojść na skutek nieprawidłowego odżywiania, szybkiego tempa życia, oraz stosowania używek. Jakie są jego objawy?

  • Bóle głowy, problemy z koncentracją, zgaga, wzdęcia, osłabienie, cienie pod oczami, trądzik i wypryski, bóle stawów, mięśni, ociężałość, nerwowość.

Sposoby na odkwaszanie organizmu, czyli jak skutecznie odkwasić organizm?

Istnieją różne sposoby na odkwaszanie organizmu. Powinniśmy zachować czujność, jeżeli chodzi o podejrzane diety, szczególnie jednoskładnikowe lub takie, które nakazują długi post. Organizm to sprytna maszyna, wystarczy, że nie będziemy mu przeszkadzali, a sam jest w stanie poradzić sobie z wieloma problemami.

Najbardziej skuteczną metodą odkwaszenia organizmu jest zmiana diety i wprowadzenie produktów o odczynie zasadowym. Należą do nich między innymi: kasza gryczana, jaglana i świeże warzywa (cukinia, szpinak, brokuły). Produkty, które należy stosować w takim stanie to także oliwa z oliwek i orzechy. Należy wystrzegać się czarnej kawy i herbaty, zastępując je zieloną herbatą, kawą zbożową oraz ziołowymi herbatami. W stanie zakwaszenia organizmu niebagatelną rolę odgrywa woda. Dziennie zaleca się wówczas spożywanie ok. 2-3 litrów płynów dziennie (z przewagą wody niegazowanej).