Głodówka jest tematem, który wzbudza sporo kontrowersji. Przez jednych polecana, przez innych krytykowana, cieszy się ciągłym zainteresowaniem. Nie ma się co dziwić, jest to bowiem metoda, która może przynieść wiele ciekawych rezultatów. Przed przystąpieniem do takiej diety warto zapoznać się z podstawowymi faktami, aby stwierdzić czy to faktycznie coś, z czego chcemy skorzystać. Trzeba też pamiętać, że głodówka nie powinna być metodą na odchudzanie, ale raczej zrównoważonym podejściem do utrzymania organizmu w zdrowiu. Zobaczmy jakie są główne założenia głodówki, jej rodzaje, a także efekty jakie można osiągnąć z jej pomocą.
Na czym polega głodówka
Jak sama nazwa wskazuje, głodówka polega na tym, że nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości pożywienia. Chociaż na pierwszy rzut oka może brzmieć to niezbyt przyjemnie, to warto bardziej wniknąć w ten temat. Dobrze przeprowadzona głodówka to taka, w której przez kilka-kilkanaście dni decydujemy się na przyjmowanie jedynie wody lub soków naturalnych, najlepiej samodzielnie wyciskanych. Z założenia pełny cykl takiej głodówki powinien wynosić 11 dni, aby uzyskać najlepsze efekty. Możemy również zdecydować się na inną formę głodówki, a mianowicie tak zwany post Dąbrowskiej. Zakłada on spożywanie jedynie określonych warzyw i nie przekraczanie określonej liczby kalorii dziennie.
Jak działa głodówka
Aby w pełni zrozumieć procesy jakimi rządzi się głodówka warto przyjrzeć się jej nieco bliżej. Uważa się, że głodówka może oczyścić organizm, ale również usunąć z niego wiele schorzeń. Jest to możliwe dzięki zjawisku nazywanemu odżywianiem wewnętrznym. Jest to udowodniony naukowo proces polegający na tym, że jeśli nie dostarczymy organizmowi pożywienia z zewnątrz, zaczyna on niejako zjadać złogi chorobowe znajdujące się w jego wnętrzu. Dzięki temu organizm się oczyszcza i regeneruje. Efektem jest zniwelowanie lub całkowity zanik wielu chorób i dolegliwości, o czym przekonało się wiele osób, które korzystały z głodówki już niejednokrotnie. Poza tym, swego rodzaju efektem ubocznym jest utrata wagi, co jest pozytywnym rezultatem dla osób z nadwagą, jednak może być problemem dla osób z niedowagą lub z odpowiednią wagą. Przed przystąpieniem do głodówki warto więc przemyśleć jak długo chcemy ją prowadzić i odpowiednio się do niej przygotować.