Jak dostarczyć organizmowi witaminy zimą

Zima to czas kiedy dostarczenie niektórych witamin do organizmu jest trudniejsze niż w innych porach roku. Wynika to z braku słońca, ale także braku dostępności lub wyższą ceną warzyw i owoców. Czynniki te sprawiają, że niektórzy z nas czują się gorzej, mają tak zwany „spadek formy”, co przejawia się w różny sposób. Wszystkie takie niepokojące zmiany mogą być wynikiem braku witamin. Warto więc pomyśleć o swojej diecie i postarać się dostarczyć do organizmu jak najwięcej różnorodnych witamin, których w tym okresie może nam szczególnie brakować. Jak możemy to zrobić?

Jak dostarczyć witaminy do organizmu

Najskuteczniejszym sposobem na dostarczenie witamin do organizmu jest właśnie odpowiednia dieta. Warto wzbogacić ją o potrawy oraz składniki, które zawierają konkretne witaminy. W okresie zimowym, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienia, szczególnie ważne jest dostarczanie do organizmu witaminy C. Znajdziemy ją przede wszystkim w owocach, ale również w niektórych innych rzeczach. Poza tym, dość istotna jest witamina D, która jest nam dostarczana poprzez promienie słoneczne. Tych zimą bardzo brakuje, więc warto dostarczyć tę witaminę do organizmu w inny sposób. Tutaj najlepszym pomysłem będzie suplementacja, gdyż witamina D praktycznie nie występuje w żywności.

Jakich dawek witamin potrzebujemy

Dawki witamin jakich potrzebuje nasz organizm mogą być zróżnicowane. Aby dobrać najodpowiedniejszą dla nas lub upewnić się jakich dokładnie witamin nam brakuje, możemy zrobić pod tym kątem odpowiednie badania. Jeżeli jednak nie chcemy poddawać się badaniom, dobrym pomysłem będzie po prostu zdrowe odżywianie się i zbilansowana dieta. Za jej pomocą powinniśmy dostarczyć organizmowi potrzebnych witamin, a także mikroelementów. Jeśli zaś zauważymy u siebie gorsze samopoczucie możemy zdecydować czy potrzebne nam jeszcze dodatkowe witaminy.