Istnieją trzy główne rodzaje nasion chia: niebieskie, szare i białe. Nasiona te nie różnią się jednak niczym innym poza kolorem i mają ten sam skład.
Pochodzą z północno-zachodniej części Ameryki Południowej, gdzie były popularne wśród Azteków, Majów i Inków. Stąd nazwa „Chia”, która w tłumaczeniu na Polski oznacza siłę. Pomimo swojego małego rozmiaru, nasiona chia są pełne składników odżywczych i mają wiele korzyści zdrowotnych, co czyni je tak popularną przekąską w wielu dietach.
Nasiona chia – korzyści zdrowotne
Nasiona chia są świetnym źródłem błonnika, który pomaga w trawieniu, reguluje on poziom cukru we krwi i zmniejsza ryzyko udaru.
Ponadto, nasiona chia są również bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które według badań zapobiegają chorobom serca i nadciśnieniu i zmniejszające poziom zapalny w organizmie. Nasiona chia są również doskonałym źródłem białka, co czyni je świetną opcją dla wegetarian i wegan poszukujących roślinnych źródeł białka.
Białko w nasionach chia jest również wysokiej jakości, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy potrzebne naszemu organizmowi.
Nasiona chia, a gotowanie
Inną korzyścią z nasion chia jest ich zdolność do wchłaniania płynów. Kiedy nasiona chia są zanurzone w wodzie lub innym płynie, tworzą substancję o konsystencji żelu, która może być używana w gotowaniu i pieczeniu jako zamiennik jajka.
Oprócz ich korzyści zdrowotnych, nasiona chia są niezwykle wszechstronne i mogą być stosowane w wielu przepisach. Mogą one służyć jako świetny dodatkiem do smoothie, płatków owsianych, jogurtów i wypieków. Sprawdzają się też świetnie jako posypka do sałatek i zup. Można je również użyć do przygotowywania wielu deserów jak np. lody, ciasta oraz unikalny „Chia Pudding”.