Co to znaczy że włosy są wysokoporowate? Jak je pielęgnować?

Wiele osób posiada włosy o wysokiej porowatości.

Nie każdy zdaje sobie jednak z tego sprawę. Dobrze byłoby poznać cechy charakterystyczne takich kosmyków, bo wówczas będzie można dobrać odpowiednią pielęgnację.

Włosy o wysokiej porowatości – czyli jakie?

Włosy o wysokiej porowatości mają to do siebie, że ich łuski są bardzo mocno rozchylone. W dość prosty sposób daje się to wyczuć pod palcami. Kosmyki wysokoporowate puszą się, a także sprawiają wrażenie zniszczonych. Nie zawsze takie jednak są. Kolejnym problemem, z jakim mierzą się posiadacze włosów o wysokiej porowatości jest brak blasku.

Kosmyki są zazwyczaj szorstkie w dotyku i matowe. Portal https://www.dlaniej.pl/ podkreśla, że raczej nie można liczyć zatem na to, że będą pięknie lśnić w promieniach słońca. Warto jednak wspomnieć o paru zaletach kosmyków o wysokiej porowatości. Zazwyczaj schną one bardzo szybko i sprawiają wrażenie gęstszych niż w rzeczywistości.

Jak dbać o kosmyki o wysokiej porowatości?

Włosy o wysokiej porowatości muszą być odpowiednio pielęgnowane. Jeżeli chodzi o mycie, najlepiej stosować tak zwaną metodę OMO, czyli odżywka – mycie – odżywka. Najpierw na kosmyki od połowy długości należy zaaplikować odżywkę, a później przystąpić do mycia skalpu szamponem nawilżającym.

W pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości ważną rolę odgrywa stosowanie odżywek po każdym myciu. Najlepiej zadbać o równowagę PEH, czyli równowagę pomiędzy proteinami, emolientami oraz humektantami. Ważne jest także używanie masek nawilżających i regenerujących raz w tygodniu. Końcówki włosów po każdym myciu warto zabezpieczyć specjalnym serum. W przypadku włosów wysokoporowatych należy także ograniczyć korzystanie z prostownicy czy lokówki.