Jak usunąć nadmiar wody z organizmu?

Zbyt duża ilość wody w organizmie to zmora wielu kobiet. Objawami takiej dolegliwości jest zwykle poczcie ociężałości, wahania wagi oraz opuchnięcia. Jeżeli brzmi to znajomo, to z pewnością powinnaś zapoznać się ze wskazówkami umieszczonymi poniżej.

Dlaczego dochodzi do zatrzymania wody w organizmie?

Przed odpowiedzią na pytanie jak usunąć nadmiar wody z organizmu warto zastanowić się, dlaczego w ogóle dochodzi do takiej sytuacji. Otóż zatrzymanie wody w organizmie możemy wynikać z:

  • Dietą bogatą w sól,
  • Małą ilością wypijanej wody,
  • Mało ruchu,
  • Zbliżający się okres lub problem z hormonami.

Pamiętajmy, że np. opuchnięcia mogą być wynikiem wielu innych schorzeń, więc jeżeli nie mam pewności, warto skorzystać z pomocy lekarza. Warto jednak spróbować wdrożyć w życie kilka przedstawionych poniżej wskazówek, które z pewnością nie zaszkodzą.

Pij dużo wody

Paradoksem w tej sytuacji jest to, że jeżeli chcemy pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, musimy pić jej więcej. Nas organizm wówczas otrzymuje sygnał, że nie potrzebuje magazynować jej w tkankach i reguluje jej ilość. Tym samym pozbywamy się dodatkowych kilogramów i nieprzyjemnych obrzęków. Warto nawadniać się systematycznie i nie pić zbyt dużych porcji wody na raz.

Odstaw sól i słone przekąski

Sól jest wszechobecną substancją, która występuje w niemal każdym produkcie, szczególnie tym wysokoprzetworzonym. Musimy uważać na to, gdzie, co i ile jemy. Jeżeli nie wyobrażamy sobie rezygnacji ze słonego smaku, wyposażmy naszą kuchnię w sól o obniżonej zawartości sodu. Duża podaż soli w diecie to nie tylko zatrzymanie wody w organizmie, lecz również zwiększone ryzyko nadciśnienia.

Zadbaj o dietę

Skoro jesteśmy już w temacie diety, to warto podkreślić jej wysoką rangę w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Absolutną podstawą jest oczywiście jak największe spożywanie warzyw i umiarkowane – owoców. Skupmy się na tych warzywach, które zawierają dużo bioflawanoidów oraz wody, co uszczelnia tkanki i zapobiega wyciekom płynów powodujących obrzęki.

Substancje tą znajdziemy w ciemnozielonych, żółtych, pomarańczowych i fioletowych warzywach i owocach. Pomocna jest także suszona żurawina działająca moczopędnie oraz ogórki bogate w siarkę, oraz krzem.