Jak skutecznie walczyć ze zmarszczkami?

Proces starzenia się skóry jest nieuniknionym i powszechnym zjawiskiem. Pierwsze zmarszczki mogą pojawiać się nawet w okolicach 25 roku życia. Zazwyczaj ukazują się wokół oczu, gdyż tam skóra jest 5 razy cieńsza niż w innych rejonach ciała. Popularne są także zmarszczki na czole i tzw. kurze łapki. Jak im przeciwdziałać?

Worki pod oczami i zmarszczki

Zmarszczki i worki pod oczami często są efektem mrużenia oczu. Przesiadując godzinami przed komputerem, oraz pod wpływem słońca bezwiednie mrużymy oczy, co utrwala zmarszczki. Jeżeli wiec pracujemy przed komputerem, warto cyklicznie robić sobie przerwy, a w słoneczne dni stosować dobre okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją.

Spadek produkcji estrogenu

Kolejną przyczyną pojawiania się zmarszczek jest spadek produkcji estrogenu. Da się to zauważyć szczególnie u kobiet po skończonym 30 roku życia. Zmarszczki wtedy stają się bardziej widoczne i zwiększa się suchość skóry. Ten okres to najlepszy czas, aby intensywnie zacząć dbać o skórę. Warto stosować kosmetyki przeciwzmarszczkowe, na dzień oraz na noc i zapewnić skórze właściwe nawilżenie. Polecanymi produktami są te, które zawierają między innymi kwas hialuronowy.

Jak dbać o skórę w każdym wieku, by powstrzymać starzenie?

Jak w przypadku każdych dolegliwości absolutną podstawą jest zdrowa dieta. Odpowiednio zbilansowane posiłki są w stanie hamować proces starzenia się skóry. Zdrowy efekt odniesiemy, stosując dietę bogatą w warzywa i owoce, zawierające witaminę A, C oraz E.

Dodatkowo ważna jest aktywność fizyczna, która wpływa na wiele procesów w naszym organizmie i pomaga zachować skórę jędrną.

Ostatnią kwestią, którą można wdrożyć, są oczywiście masaże oraz zabiegi przeciwzmarszczkowe. Coraz bardziej popularnymi zabiegami są te, przy użyciu bezinwazyjnego lasera. Pomagają one znacznie redukować widoczne zmarszczki i wpływają na stan skóry.

Jak widać, nie ma jednego sposobu na to, jak pozbyć się zmarszczek. Tylko kompleksowe działanie może pomóc uzyskać zadowalające efekty.