Jak picie kawy wpływa na nasze zdrowie

Kawa to napój, który gości na stole w większości domów. Niejedna osoba nie wyobraża sobie dnia bez rozpoczęcia go kawą. Smak i aromat tego trunku towarzyszą nam praktycznie przez całe życie, a przyzwyczajenie często jest na tyle silne, że trudno nam funkcjonować bez kawy. Czy jej regularne picie jest zdrowe? I jaki wpływ ma kawa na nasz organizm?

Pozytywny wpływ kawy na zdrowie

Kawa ma w sobie wiele dobroczynnych składników, dzięki czemu może wzmocnić nasz organizm. Znajdziemy w niej między innymi przeciwutleniacze, które korzystnie wpływają na jego funkcjonowanie. Istnieją badania, które wykazały, że picie umiarkowanych ilości kawy (około 3-4 filiżanki lub 1-2 kubki dziennie) może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia różnych chorób. Wśród nich wymienia się między innymi chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, czy demencję. Ponadto, kawa może uchronić nas przed przedwczesną śmiercią, czy problemami związanymi z układem krążenia, cukrzycą, a nawet nowotworami. Oczywiście, mowa o kawie naturalnej, która nie jest niczym zanieczyszczona.

Negatywny wpływ kawy na zdrowie

Istnieje jednak również kilka negatywnych skutków picia kawy. Jednym z nich może być podniesienie ciśnienia krwi u osób, które nie są przyzwyczajone do jej picia. U takich osób kawa może powodować także odwodnienie, gdyż ma ona działanie moczopędne. Co ciekawe, jeśli zaczniemy pić kawę regularnie, objawy te całkowicie znikną. Mówi się również, że kawa wypłukuje magnez, jednak stwierdzenie to nie jest do końca słuszne. Magnez jest wypłukiwany w niewielkich ilościach, a poza tym kawa sama w sobie jest jego źródłem. Unikać należy jedynie nadmiernego spożycia kawy. Jeśli jednak pijemy ją w umiarkowanych ilościach, będzie miała ona korzystny wpływ na nasze zdrowie.