Czy warto spać w skarpetkach?

Zima to czas, w którym nasze ręce i stopy wystawione są na niemałą próbę. Muszą sprostać niskiej temperaturze. Gdy kładziemy się spać niektórzy z nas, mają nawyk ubierania ciepłych skarpetek. Czy jest to jednak zdrowe? Wyjaśniamy.

Jakie są zalety spania w skarpetkach?

Spanie to niewątpliwie kwestią, o którą należy zadbać. Odpowiednia podaż snu pomaga nam się zregenerować i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Jak się okazuje, ubiór skarpetek przed spaniem może pomóc zapobiec wahaniom temperatury, co z kolei zapewni długi i zdrowy sen.

Ponadto mamy kolejną dobrą informację dla miłośników zakładania skarpet przed spaniem. Otóż na łamach badań opublikowanych w International Weekly Journal of Science wykazano, że ludzie, którzy ubierają ten element garderoby, zasypiają 15 minut wcześniej, niż ludzie bez skarpet. Podczas gdy stopy są ciepłe, organizm czuje się znacznie bardziej komfortowo, a do mózgu wysyłany jest sygnał gotowości do spania. Badania ukazały także fakt, iż osoby, które kładą się spać w skarpetkach, mają mniej problemów ze skurczami nóg oraz mniej uderzeń gorąca.

Spanie w skarpetkach – wady

Czy zatem spanie w skarpetach to same korzyści? Otóż jak się okazuje, takie rozwiązanie może nam przysporzyć sporo problemów. Chodzi przede wszystkim o zwiększoną potliwość stóp, co może wiązać się z problemami zdrowotnymi. To między innymi grzybica paznokci oraz stóp, zaburzenia krążenia (w przypadku skarpet które uciskają stopę) oraz nieprzyjemny zapach spowodowany słabą wentylacją.

Wszystkich tych niedogodności możemy jednak uniknąć, dbając o higienę i zakładając na noc wygodne, czyste skarpetki.

Spanie w skarpetkach – czy warto?

Podsumowując, podczas stosowania się do kilku podstawowych zasad spanie w skarpetkach może mieć szereg pozytywnych skutków. Pomagają one w utrzymaniu ciepłoty ciała, co z kolei zapewnia spokojny sen. To doskonałe rozwiązanie, szczególnie w jesienne oraz zimowe wieczory, gdy organizm traci sporo energii na ogrzewanie zimnego ciała, przez co może nie regenerować się całkowicie.