Czy wiesz jak dbać o cerę naczynkową?

Jednym z najbardziej popularnych problemów, z którym boryka się cera, są powstające naczynka. Wówczas nasza skóra określana jest jako cera naczynkowa. W takim przypadku musimy zadbać o jej właściwą codzienną pielęgnację. W tym celu wybierzmy delikatne kosmetyki, dedykowane do takiego typu skóry. Dlaczego powstają naczynka i jak pielęgnować taką cerę?

Skóra naczynkowa — co warto o niej wiedzieć?

Zacznijmy od tego, czym charakteryzuje się taki typ skóry. Widoczne na niej zazwyczaj są pojedyncze, czerwone nitki, które przebijają się przez skórę. Objawem jest także zaczerwienienie większych partii skóry twarzy. Taki stan prowadzi do zwiększonego ryzyka powstania trądziku różowatego.

Ze względu na hormon działający rozluźniająco na mięśnie twarzy – estrogen, skóra naczyniowa występuje częściej u kobiet. Nie oznacza to jednak, że nie występuje u mężczyzn. Taka skóra ze względu na jej dużą nadwrażliwość wymaga specjalnej pielęgnacji.

Jak powstaje skóra naczynkowa?

Przyczyn powstawania skóry naczynkowej jest wiele. Przede wszystkim jest to zły dobór kosmetyków lub nietolerancja składników zawartych w kremach. Może to być także nieodpowiedni tryb życia oraz zła dieta. Spośród czynników zewnętrznych, które wpływają na powstawania naczynek wymieniamy:

  • Gorące kąpiele,
  • Uwarunkowania genetyczne,
  • Nadciśnienie,
  • Promienie UV.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Aby prawidłowo zadbać o stan cery naczynkowej, musimy wdrożyć odpowiednią pielęgnację.

Mycie twarzy

W celu dokładnego oczyszczenia twarzy stosujemy delikatne preparaty oczyszczające, najlepiej takie dedykowane cerze naczynkowej lub wrażliwej. Zawierają one składniki, które łagodzą stany zapalne i niwelują zaczerwienienie.

Tonizacja i nawilżenie

Ważne jest także nawilżanie i tonizowanie skóry. Producenci kosmetyków oferują wiele takich kosmetyków. Wybierajmy takie, które posiadają aktywne składniki takie jak: witamina K, diosmina, hesperydyna, witamina PP, ekstrakt z alg, wyciąg z ruszczyka.

Podobnie jak w przypadku kosmetyków oczyszczających, preparaty nawilżające powodują uszczelnianie naczynek. Składniki zawarte w produktach chronią także przed czynnikami zewnętrznymi oraz wysuszaniem.

Fotoochrona

Ze względu na bardzo zły wpływ słońca, wiatru oraz zimna u osób z cerą naczynkową zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem. W zimę warto stosować tłuste kremy, które nie mają w składzie na pierwszym miejscu wody.