Moc siarki – dla zdrowia i urody

Siarka nazywana jest pierwiastkiem piękności, a niektórzy badacze uważają, że może nawet opóźniać procesy starzenia. Minerał ten oczyszcza cerę i poprawia jej ukrwienie. Hamuje nadmierne przetłuszczanie się naskórka i przyspiesza gojenie. Zwalcza zakażenia grzybiczne oraz wzmacnia paznokcie. Należy wiedzieć, że siarki potrzebujemy nie tylko po to, aby ładnie wyglądać, lecz także, aby chronić się przed infekcjami, dbać o mocne kości i kondycję stawów, sprawnie trawić oraz wspomagać pracę układu krążeniowego i nerwowego. Ten „piekielny pierwiastek” odpowiada za prawidłową pracę i budowę stawów. Potrzebują go zwłaszcza osoby z chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią, po operacjach ortopedycznych i urazach, z problemami reumatycznymi oraz rwą kulszową lub barkową. Ponadto siarka jest pomocna przy stanach cukrzycowych i zaburzeniach krążenia. Odgrywa istotną rolę w produkcji insuliny. Wspomaga pracę wątroby i woreczka żółciowego, zwiększając produkcję kwasów żółciowych. Wchodzi też w skład komórek budujących ściany tętnic i zapewnia im elastyczność. Pomaga również obniżyć ciśnienie krwi. Związki siarki należą do przeciwutelniaczy, które chronią organizm przed przedwczesnym starzeniem. Ponadto stymulują organizm do wytwarzania przeciwciał, przez co mobilizuje go do intensywniejszej walki w wirusami. Siarka ma także dobroczynny wpływ na skórę oraz stawy, kiedy stosujemy ją zewnętrznie, w postaci kąpieli. Warto wiedzieć, że oferuje je wiele uzdrowisk w miejscowościach, w których występują wody siarkowe – największe stężenie związków siarki ma źródło w Solcu-Zdroju. Sól siarczkową do kąpieli możemy także kupić w aptece i urządzić sobie domowe SPA. Co zrobić kiedy brakuje nam siarki? Zadbajmy wówczas o dietę i suplementację. Jednym z wartych uwagi preparatów jest stworzony 400 lat temu Olej z Haarlem, który w sprzedaży dostępny jest pod nazwą SUFRIN.

Jakie są objawy niedoboru siarki?

Niedobór siarki w organizmie objawia się między innymi wypadaniem włosów, które stają się twarde i szorstkie, a także utratą jędrności skóry albo łamliwością paznokci. Brak siarki w diecie wpływa również na nasz stan emocjonalny, ponieważ wtedy częściej odczuwamy niepokój i zmęczenie, opuszcza nas dobry nastrój. Mogą pojawić się też kłopoty ze wzrokiem i dolegliwości ze strony stawów. Pojawia się skłonność do łuszczycy, łupieżu, egzemy, trądziku lub przetłuszczania się skóry oraz włosów.

A jakie są źródła siarki w codziennej diecie?

Należy wiedzieć, że dzienne zapotrzebowanie na siarkę nie zostało ściśle określone przez lekarzy i dietetyków. Z reguły jednak możemy je zaspokoić zróżnicowanym, zdrowym jadłospisem. Najbogatszymi źródłami siarki są warzywa cebulowe i kapustne, takie jak czosnek, brokuł, jarmuż i kapusta, a także ryby, mięso, podroby, jaja, sery, groch, fasola, rzepa, seler, szparagi i rzodkiew. Ponadto warto wiedzieć, że przy części diet eliminacyjnych dostarczanie optymalnych ilości siarki jest utrudnione i wtedy warto sięgać po suplement, dzięki któremu unikniemy niedoborów.