Wybór partnera życiowego w ogromnym stopniu wpływa na nasze przyszłe zadowolenie z życia. Udany związek to coś, co sprawia, że mamy więcej energii, jesteśmy bardziej zadowoleni z dzieci a także z pracy zawodowej. Z całą pewnością warto dobrze przemyśleć decyzję, zanim powie się tak.
Gdzie szukać męża?
Nie ma jednej, najlepszej recepty na to, gdzie można poznać najlepszego kandydata na męża. Obserwując historie znajomych szybko zauważymy, że bardzo różnie układają się ludzkie losy a o poznaniu męża nierzadko zdecydował przypadek. Do przeszłości odeszły już czasy, kiedy to o małżeństwie młodych decydowali rodzice. Jednocześnie ciągle zdarzają się małżeństwa swatane przez znajomych, często bez świadomości samych zainteresowanych. Jeśli chodzi o małżeństwa zawierane w młodym wieku to strony najczęściej poznają się w szkole, na studiach, w pracy oraz poprzez znajomych. Gdy wiek jest bardziej zaawansowany trudniej jest o nowe znajomości z osobami stanu wolnego. Zawsze jednak można kogoś poznać na kursach, warsztatach czy przy okazji uprawiania sportu. Obecnie coraz więcej osób korzysta także z portali randkowych, które wyparły większość stacjonarnych biur matrymonialnych.
O czym warto pamiętać przy wyborze męża?
Przede wszystkim nie należy się spieszyć. Nie ma czegoś takiego, jak odpowiedni wiek na małżeństwo. Choć presja społeczna w tym obszarze jest duża to nie należy jej się poddawać i wychodzić za osobę przypadkową. Niestety w tę pułapkę bardzo często wpadają osoby o niskiej samoocenie oraz te, które bardzo długo żyły samotnie. Takie osoby często są przekonane, że nikogo lepszego już nie znajdą i wchodzą w związki bez uczuć a niekiedy nawet w związki bardzo niebezpieczne czyli takie, w których są nałogi i przemoc. Najważniejsza zasada mówi więc, że wychodzimy za mąż wtedy, gdy jesteśmy pewne, że jest to właściwa osoba na całe życie. Gdy taką pewność mamy nie powinniśmy zważać na sprawy majątkowe, niepełnosprawność czy różnice wiekowe.
Jakie cechy powinien mieć dobry mąż?
Młodzi ludzie na początku związku zwracają uwagę na całkiem inne cechy niż wtedy, gdy związek staje się już dojrzały. Gdy jesteśmy młodzi liczy się uroda, humor, dobra zabawa i miło spędzany czas. Gdy osiągamy już pewny wiek i myślimy o małżeństwie większego znaczenia nabiera poczucie bezpieczeństwa, zaradność i solidność drugiej strony. Wybierając męża powinniśmy zastanowić się, czy ta osoba darzy nas przyjaźnią, szacunkiem, czy możemy o wszystkim porozmawiać czy przy nim czujemy, że jesteśmy najważniejsze. Mąż najczęściej w przyszłości ma się stać także ojcem dlatego jest niezmiernie ważne aby był to człowiek godny zaufania.
Co sprawia, że dane małżeństwo ma większe szanse na przetrwanie?
Badania socjologiczne pokazują, że lepiej radzą sobie pary, które pochodzą z podobnych środowisk. Dobrze jest, gdy rodziny młodych się lubią i jednocześnie teściowie nie wtrącają się do spraw małżeńskich. Z pewnością trwałości małżeństwa służy osobne zamieszkiwanie. Jeśli przed ślubem jest możliwość wspólnego mieszkania to warto z niej skorzystać. To dobry czas także na to, by ustalić podział obowiązków, kwestie finansowe oraz wszystkie inne, na przykład związane z kontaktami z rodziną. Małżonkowie, którzy mają podobne zainteresowania bardzo na tym zyskują bo mogą miło spędzać czas i rozwijać podobne pasje. Z kolei nie jest konieczne aby ich charaktery były identyczne. Jest wiele dobrych małżeństw składających się z osób o różnym usposobieniu. Gdy jedno lubi dużo mówić a drugie potrafi słuchać z reguły nie stwarza to problemów. Warto natomiast by małżeństwo miało wspólne cele, bo to bardzo umacnia każdy związek.