Negatywny obraz własnego ciała- jakie zagrożenia za sobą niesie?

Posiadanie negatywnego obrazu własnej osoby może wiązać się z wieloma niekorzystnymi, a nawet zabójczymi konsekwencjami! Warto dbać o siebie i uprawiać sport, ale nawet jeśli mimo tego czujesz się brzydki/ brzydka, do stopnia w którym inni zwracają Ci uwagę że wpadasz w skrajność, nie wahaj się i porozmawiaj ze specjalistą. Oceni on, czy faktycznie Twój problem z postrzeganiem siebie jest wyimaginowany i ewentualnie podpowie, jak to zwalczyć.

Co warto wiedzieć w tym temacie?

Musisz wiedzieć, że taki zniekształcony obraz siebie może prowadzić do następujących szkód:

  • Potencjał do wpadania w autodestrukcję, co prowadzi do złego stanu zdrowia (np. zaburzenia odżywiania lub kompulsywne ćwiczenia).
  • Zmniejszona duma z siebie.
  • Zmniejszenie dążenia do odniesienia sukcesu.
  • Niezdolność do cenienia siebie.
  • Zmniejszona pewność siebie.

Większość zagrożeń związanych ze złym obrazem własnego ciała wynika po prostu z tego, że nie jesteś w stanie zobaczyć siebie takim, jakim naprawdę jesteś.  Jeśli patrząc w lustro, po prostu widzisz, co jest z tobą nie tak, przenosi się to na dodatkowe obszary twojego życia.

Trudno jest być usatysfakcjonowanym, znaleźć świetną pracę, mieć odpowiedni związek lub odnieść sukces w swoich próbach, niezależnie od tego, jakie one są, jeśli nie możesz naprawdę zrozumieć siebie.  Musisz mieć świadomość swojej wartości i swojej wartości, a zły obraz ciała to rujnuje.

Niszczy pewność siebie i nie tylko

To rujnuje motywację.  I często nie tylko ogranicza te sprawy, ale może również stwarzać poważne przeszkody do pokonania. W pewnym momencie może dojść nawet do zaburzonej relacji z jedzeniem, a nawet depresji – więcej o depresji tutaj: https://najpopularniejsze.pl/depresja-lecenie-i-podstawowe-informacje/. Co do zaburzeń odżywiania, to na przykład może prowadzić do zaburzeń odżywiania, które powodują poważne zagrożenie dla zdrowia, problemów psychologicznych, których pokonanie często zajmuje lata,a niektórzy nigdy nie przezwyciężą wszystkich skutków.  Ryzyko związane ze złym obrazem ciała jest prawdziwe i nie należy go lekceważyć.

Co więc możesz zrobić, aby pomóc swoim dziewczynkom uzyskać korzystny obraz ciała?

Zacznij od siebie. Jeśli nie praktykujesz tego, co głosisz, będzie to miało niewielki wpływ.  Nigdy nie mów źle o swoim ciele przy swoich dziewczynach.  Jeśli robisz zakupy i oddzwaniasz, wyglądasz źle, powiedz: „To nie jest dla mnie odpowiedni krój”.  Nie mów: „Ugg, wyglądam w tym okropnie”.

Pomóż im sformułować talenty.  Osoby, które rozwinęły swoje talenty i uświadomiły sobie własne talenty, mają zwykle większą pewność siebie niż inni.  Jeśli jesteś w stanie wspierać rozwój swoich dzieci, zachęcać je do podążania za marzeniami i kształtowania ich talentów, poczują się docenione i prawdopodobnie będą miały mniej konfliktów ze swoim ciałem.

Pielęgnuj poczucie własnej wartości

Zapewnij akceptujące środowisko, które ceni różnice w poglądach i myślach.  Pomóż swoim dzieciom poczuć ich miejsce w twoim życiu i ich wartość dla ciebie.  Pomaganie córce w poczuciu własnej wartości w dodatkowych obszarach życia pomoże jej poczuć się wartościową, nawet jeśli jej ciało nie jest idealne.

Mów pozytywnie.  Nie mów złych rzeczy o swoim ciele ani o innych.  Nie porównuj osób na podstawie wzrostu fizycznego.  Nie porównuj siebie ani nikogo innego do celebryty lub supermodelki.  Płacą za posiadanie wyjątkowych ciał, dużo ćwiczą, mają określone diety itp.

Upominaj złą samomowę.  Jeśli twoja córka zacznie się nad sobą użalać lub stwierdzi, że źle w czymś wygląda, natychmiast przestań.  Jeśli pozwolisz jej kontynuować, dajesz jej przyzwolenie na zły wizerunek ciała.  Prawie mówisz jej, że zgadzasz się z jej oceną i pozwalasz, by zły cykl się utrwalił.

Podsumowanie

Obraz ciała jest czymś, z czym prawdopodobnie wszyscy walczyliśmy w tym czy innym czasie.  Nawet osoby obdarzone wyjątkową genetyką mają niepewność co do swoich ciał.  Ta niepewność, gdy się nad nią rozmyśla, ma tendencję do jątrzenia się i może prowadzić do naprawdę poważnych problemów.  Niszczący obraz ciała nie należy lekceważyć.  Jeśli twoja córka ma teraz zły obraz ciała, może to wpłynąć na to, co będziesz robić za wiele lat.  Bardzo ważne jest, aby zdać sobie sprawę z ryzyka związanego ze złymi obrazami ciała i pomóc swoim dziewczynom pokonać tę skłonność oraz pozytywnie patrzeć na to, kim są i jak wyglądają.

Artykuł powstał we współpracy z redaktorami z portalu https://najpopularniejsze.pl/.