W dzisiejszych czasach makijaż to rzecz codzienna, niezbędna. W internecie możemy znaleźć mnóstwo filmików pokazujących jak się malować, jak modelować twarz by dążyć do ideału uznawanego w makijażu.
Modelowanie twarzy w wizażu związane jest z zasadą światłocienia, która polega na tym, że ciemne produkty chowają niedoskonałości a jasne uwypuklają, rozświetlają. Wykorzystywane w modelowaniu różnych kształtów twarzy. Twarzą wzorcową w wizażu uznaje się kształt owalny, natomiast najbardziej fotogeniczny kształt twarzy to twarz trójkątna czyli szersze czoło a węższa broda.
Kosmetyki służące do modelowania twarzy na mokro to bronzer, róż, korektor, rozświetlacz, podkład. Zadaniem bronzera jest wyszczuplenie twarzy.
Twarz owalna jest podłużna, szczupła, bez zaznaczonych kości żuchwy. Jest twarzą gdzie bronzera nie używa się zbyt często. Różem uwypuklane są kości policzkowe.
Twarz okrągła jest twarzą symetryczną, w takim samym wymiarze zwęża się ku górze i dołowi. Posiada niskie i szerokie czoło. Najszerszą częścią w tym kształcie twarzy jest część środkowa. Kości policzkowe są schowane.
Twarz kwadratowa ma szerokie i niskie czoło, włosy wrastają na czoło tworząc charakterystyczne kąty. Możemy zauważyć charakterystycznie wyeksponowane kości żuchwy. W tym kształcie bronzer stosujemy przy skroniach i kościach żuchwy.
Twarz trójkątna ma szeroką żuchwę. U starszych kobiet wysokie i wąskie czoło. Twarz znacznie rozszerza się kończąc szeroką częścią żuchwy. Jeżeli czoło jest zbyt długie należy użyć bronzera przy linii włosów skracając tym samym czoło.
Twarz prostokątna jest rodzajem twarzy podłużnej. Występują w niej kości żuchwy, włosy wrastają na czoło tworząc charakterystyczne kąty. Bronzer używany jest przy skroniach i kościach żuchwy.
Twarz trójkątna odwrócona uznawana za twarz najbardziej fotogeniczną. Najszerszą częścią twarzy jest część czołowa. Buzia znacznie zwęża się kończąc mocno zarysowaną brodą. Posiada również bardzo mocno uwypuklone kości policzkowe. W tym przypadku modelowanie bronzerem następuje na skroniach, brodę należy odrobinę przyciemnić. Róż nakładany jest na kości policzkowe natomiast rozświetlacz na kości policzkowe.
Ostatnim rodzajem jest twarz w kształcie serca. Włosy w niej wrastają na czoło, które jest najszerszą częścią. Posiada szerokie i uwypuklone kości policzkowe, które zaczynaja się już od skroni. Kształt kończy się zarysowaną lekko szpiczastą brodą. Należy przyciemnić czoło aby zlikwidować zakola, w okolicach skroni aby zniwelować masywne kości policzkowe. Róż należy nałożyć na kości policzkowe w centralnej jego części.