Jak zapobiec utracie włosów na jesień?

Wypadanie włosów jesienią jest odpowiedzią nie tylko na zmianę warunków atmosferycznych oraz pracy układu hormonalnego. Jest częstym efektem tego, jak włosy były traktowane latem. Ich osłabienie i wypadanie na jesień może mieć zatem związek z niewłaściwą pielęgnacją lub uszkodzeniami.

Wypadanie włosów na jesień – jakie są przyczyny?

Powodów wypadania włosów może być bardzo wiele i warto określić je indywidualnie. Poniżej przedstawione zostaną najczęściej występujące przyczyny utraty włosów na jesień, dotykające większość kobiet i mężczyzn. Osłabienie włosów wraz z nadejściem jesieni może mieć związek bezpośrednio z pogorszeniem się warunków pogodowych. Większa wilgotność powietrza, opady deszczu, wiatr, coraz częstsze noszenie nakryć głowy, zmniejszona ilość słońca wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale i stan naszych włosów. Włosy mogą wypadać ponadto przez zmianę w gospodarce hormonalnej organizmu, następującej jesienią.

Przyczyny, leżące po stronie zmiany diety i stylu życia na jesień są bardzo ważne. Zmniejszona ilość witamin, przyswajanych w świeżych warzywach i owocach, cięższe potrawy, więcej cukru i mniej ruchu powodują nie tylko przybieranie na wadze i osłabienie napięcia mięśni, ale i pogorszenie kondycji włosów. Jesienią na światło dzienne wychodzą efekty letnich zaniedbań w postaci odżywienia włosów i uszkodzenia, spowodowane promieniowaniem UV. Skóra głowy może być podrażniona i przesuszona, co powoduje znaczne osłabienie cebulek włosowych.

Czy dbałość o włosy latem ograniczy ich wypadanie na jesień?

Latem warto chronić włosy przed uszkodzeniami, spowodowanymi intensywną ekspozycją na słońce oraz w następstwie kontaktu ze słoną wodą, piaskiem, wiatrem. Podobnie, niekorzystnie na włosy działa stylizacja z użyciem gorących temperatur. Aby ochronić włosy przed uszkodzeniami, spowodowanymi gorącym i suchym powietrzem oraz stylizacją na gorąco warto stosować odpowiednią pielęgnację. Jak ograniczyć wypadanie włosów na jesień? Szampon, odżywka, maska i produkty termoochronne do stylizacji powinny zostać dobrane do specyfiki włosów i posiadać starannie skomponowany skład. Aktywne substancje muszą silnie regenerować, nawilżać włosy i tworzyć na nich warstwę ochronną, zapobiegającą przed przesuszeniem i łamliwością. Dbaj również o skórę głowy, stosując peeling oraz kosmetyki delikatnie oczyszczające i zapobiegające utracie nawodnienia. Stosuj wcierkę do skóry głowy, która znormalizuje ją i ograniczy utratę włosów.

Jak dbać o włosy, by nie wypadały jesienią?

Aby zachować doskonałą kondycję włosów jesienią koniecznie zadbaj o ich odżywienie i nawilżenie już latem. Wraz z nadejściem jesieni utrzymuj stosowanie kosmetyków regeneracyjnych, nawilżających i stosuj pobudzającą wzrost włosów wcierkę do skóry głowy. Poza kosmetykami ogromne znaczenie dla kondycji włosów ma tryb życia. Staraj się jesienią dostarczać swojemu organizmowi odpowiedniej dawki energii oraz witamin. Uprawiaj sport i stosuj zdrową dietę, bogatą w białko, kwasy omega 3 i 6, a także magnez i żelazo.

Jak wzmocnić organizm, by włosy nie wypadały na jesień?

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna wraz ze stosowaniem odpowiednio dobranych kosmetyków mogą wpłynąć na ograniczenie wypadania włosów na jesień. Osłabienie pasm po lecie jest bardzo częstym objawem, jednak aby je ograniczyć i nie doprowadzić do znacznego przerzedzenia fryzury możesz dodatkowo wprowadzić suplementację, dzięki której uzupełnisz poziom witamin i minerałów.