Cudowne rośliny przedłużające młodość

Na polach, łąkach i w ogrodach rośnie mnóstwo pospolitych, zwyczajnych i często niedocenianych roślin o niezwykłych właściwościach i dobroczynnym działaniu, nie tylko dla zdrowia, ale i dla urody – wręcz przedłużające młodość! Wśród nich prym wiodą rokitnik i wiesiołek.

Rokitnik zwyczajny to niezwykle cenny dar natury. Ta magiczna roślina jest przede wszystkim przebogatą skarbnicą witaminy C. Ponadto jest doskonałym źródłem witamin A, C, D, E, K, P, witamin z grupy B oraz betakarotenu. Wśród bioaktywnych substancji zawartych w tej cennej roślinie warto wymienić także antyoksydanty, flawonoidy, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz mikroelementy – zwłaszcza żelazo, fosfor, mangan, potas, bor, wapń i krzem. Rokitnik zawiera także 18 aminokwasów, fenole oraz lipidy.

Rokitnik – dzięki temu, że poprawia krążenie i pracę serca oraz obniża poziom cholesterolu we krwi – wspomaga układ sercowo-naczyniowy. Z powodzeniem stosuje się go także w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Pomaga zwalczać infekcje i drobnoustroje. Stosuje się go również w leczeniu astmy. Ponadto zwalcza wolne rodniki i opóźnia proces starzenia. Doskonale wpływa też na mózg i układ nerwowy. Działa antydepresyjnie i dodaje energii.

Olej z rokitnika pomaga na wrzody, biegunki i zgagę oraz jest skuteczny w schorzeniach skórnych. Ponadto chroni przed promieniowaniem i toksynami.

Drugą równie cenną, pospolitą rośliną jest wiesiołek, nazywany świecą nocy. Wiesiołek zawiera witaminę E oraz kwas linolowy i gamma-linolenowy. Kwasy te działają leczniczo w chorobach reumatycznych oraz w przypadku złamań i uszkodzeń więzadeł. Olej wiesiołkowy regeneruje bowiem tkankę chrzęstną i łączną. Ponadto kwasy te – pobudzając przemianę materii – pomagają w likwidowaniu nadwagi.

Oprócz tego wiesiołek zawiera białko i sole mineralne, jak np. żelazo, miedź, cynk, wapń, magnez, potas, fosfor, mangan.

Olej z z tej rośliny zalecany jest w depresji, gdyż świetnie wpływa na nastroje i pomaga w stanach lękowych. Pomaga także w leczeniu artretyzmu oraz chorób skóry takich jak na przykład łuszczyca, toczeń, trądzik, pokrzywka, czy egzema.

Stosuje się go również w przypadku stwardnienia rozsianego, zaburzeń koncentracji i pamięci, w leczeniu astmy oraz alergii.

Pozytywnie wpływa na zwiększenie energii życiowej oraz pracę nerek i układu pokarmowego. Stosuje się go również w leczeniu zakażeń bakteryjnych i wirusowych.

Wykorzystywany jest nawet w leczeniu alkoholizmu, cukrzycy i schizofrenii. Pomaga w przypadku drętwienia kończyn i szumów w uszach. Korzystnie oddziałuje na wzrok, skórę i włosy. Poprawia krążenie i wzmacnia serce.

Długo jeszcze można by wymieniać cudowne właściwości obydwu roślin. Zamiast tego można stwierdzić, że świetnie poprawiają kondycję całego organizmu – poprawiają odporność, uzdrawiają, odmładzają i dodają wigoru.