Co szkodzi włosom?

Czy Twoje włosy są cienkie i łamliwe? Wypadają? A może zbyt szybko się przetłuszczają? Wolałabyś, by były zdrowe, mocne i lśniące? Warto przyjrzeć się i wyeliminować czynniki, które negatywnie wpływają na kondycję Twoich włosów.

Uszkodzenia mechaniczne

Do uszkodzeń mechanicznych dochodzi np. w efekcie zbyt częstego oraz nieprawidłowego czesania włosów. Niestety, w trakcie tej czynności (zwłaszcza jeśli robisz to zbyt intensywnie) może dochodzić do uszkodzenia cebulek włosów, w skutek czego włosy stają się słabe i wypadają. Rób to zatem ostrożnie i nie przesadzaj z częstotliwością. Włosy niszczą także zbyt ciasno plecione fryzury. Nawet jeśli podoba Ci się ten styl czesania, uwzględnij, że ciasne wiązania powodują nadmierne naprężenie mieszków włosowych, a w rezultacie prowadzą do ich uszkodzenia. Nasze włosy nie lubią także częstego modelowania – suszenia, prostowania, lokowania. Wysokie temperatury uszkadzają bowiem keratynę – białko budulcowe włosa.

Palenie tytoniu

Nikotyna wywołuje skurcz naczyń krwionośnych skóry głowy, a w efekcie zmniejsza jej dotlenienie i transport składników odżywczych. Włosy nałogowych palaczy są słabsze, matowe i łamią się. Zrezygnuj z palenia, a włosy z pewnością Ci za to podziękują!

Ekspozycja na słońce

Promieniowanie UV może niszczyć niektóre z aminokwasów, budujących włosy. Dlatego też, nadmierna długotrwała ekspozycja na słońce może sprawić, że staną się matowe, zniszczone i suche. Z reguły jednak, im ciemniejsze włosy, tym bardziej odporne na promieniowanie UV. Latem warto chronić włosy, osłaniając je chustą lub czapką.

Stres

Przewlekłe narażenie na stres może przyczynić się do uszkodzenie struktury włosa, zatrzymania jego wzrostu a nawet łysienia. Z tego powodu warto zadbać o eliminację stresu. Pomocna może okazać się joga oraz techniki relaksacyjne.

Niedobory witamin i mikroelementów

Dieta uboga w witaminy i składniki mineralne z pewnością odbije się na kondycji naszych włosów. Dlatego powinnyśmy uważać zarówno na diety odchudzające i głodówki, jak i dietę, opartą na daniach typu fast-food i żywności wysoko przetworzonej. Obie mogą prowadzić do znaczących niedoborów. Włosy z pewnością ucierpią, jeśli zabraknie im cynku, miedzi, żelaza, a także witamin A, C, E oraz witamin z grupy B. Dbajmy zatem o zrównoważoną, zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i minerały.

Nadmiar cukru

Włosom szkodzi nadmiar słodyczy oraz innych produktów o wysokiej zawartości cukrów prostych. Dochodzi wówczas do zwiększonego wydzielania sebum, a także osłabienia mieszków włosowych. Dlatego też skutkiem diety bogatej w cukry proste może być osłabienie, matowienie oraz przetłuszczanie włosów.

Zaburzenia hormonalne

Przyczyną słabej kondycji włosów mogą być także zaburzenia hormonalne, wynikającym np. z niedoczynności tarczycy. Również zmiany hormonalne w trakcie ciąży lub menopauzy mogą spowodować osłabienie oraz wypadanie włosów.